Yatak Bazası temizliği

Yatak Bazamı Boyayarak Yeniledim

Bugün epeydir görüntüsü ile canımı sıkan yatak bazamı boyamaya karar verdim. Yatak bazası boyamakta nereden çıktı diyebilirisiniz. Şöyle ki yatak bazam 10 senelik taşınmalar ve kullanım süresini göze alırsak rengi ne yazık ki değişti. O zamanlar aldığımız yatak odası koyu renkte olduğu için yatak bazası da krem rengi olarak seçmiştik. şimdi ise yatak odasını beyaz olarak yenileyince baza sanki hepten kirlenmiş gibi duruyor. Bir çok alternatif temizleme yöntemi ile bazayı sürekli temizliyorum. Buharlı temizlik aletinden tutun da güçlü leke çıkarcılara kadar her şeyi denedim fakat rengi değişmedi. Bazı şeyleri temizlik yöntemleri ile ne yaparsak yapalım yeni gibi olmuyor. Eski mobilya görüntüsü mevcut olarak kalıyor. Böyle durumlarda her türlü mobilya için ikinci bir şans olarak mobilyamızı ya kaplatabiliriz yada boyayarak yenileyebiliriz. Mobilya yenilemek hem bir hobi hemde aile bütçesine ciddi bir katkı sağlıyor. Şöyle ki yeni yatak bazası almak ciddi bir maliyet gerektirirken bir kutu boya bir fırça ve emek ile çok daha güzel sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Yatak bazamı yatak odasını uygun hale getirmek için ilk başta ki düşüncem yatak bazasını kumaş veya deri kaplamak oldu. Sonrasında kumaşı veya deriyi seçmek ölçmek biçmek fazla zaman alabilir düşüncesi ile yatak bazasını boyamaya karar verdim. Yatak bazasını yenilemek için mobilyada da kullandığım  Polisan x1 boyasını kullanmaya karar verdim. Aslında bir çok mobilya yenilemeye başlamadan önce bir çok çekincem oluyor ya beğenmezsem ya temizlenmezse ya ömrü kısalırsa gibi gibi… Bunları eğer sizde yaşıyorsanız naçizane tavsiyem ilk başta gözden çıkardığınız mobilyalarınızı yenileyerek işe başlayabilirisiniz. sonrasında ise eski hali sizi mutsuz eden mobilyalarınızı yenileyerek devam edebilirsiniz .Aman diyim bi yerden sonra bu değişimler alışkanlık haline geliyor. Elinizde fırça ile şunuda boyayabilirim şu mobilyayı da yenilemem lazım diyerek evde göz ucuyla eşya aranıyor.

 

Gelelim yatak bazamı nasıl boyadığıma ilk başta bir kaç gün öncesinden yatak bazamı sabunlu su ile silip kurutmaya bıraktım. İyice kuruduktan sonra yerlere boya gelmesini engellemek için  yerlere örtü serdim. Sonrasında bazanın içini boşaltım ki eşyalara boyanmasın. Bazayı yukarı kaldırdım ve bazanın yukarıda durabilmesi için emniyet kilidini açtım. Yine de tavsiyem bu işlemi yaparken çok çok dikkatli olmanız hele ki evde çocuk ve evcil hayvan var ise gerekli önlemleri lütfen alınız. Yatak bazasının düşmesi sonucu  yaşanan ne yazık ki çok üzücü olaylar mevcut. Bütün önlemleri yaptıktan sonra sadece keyifle boyamak kalıyor. Bu şekilde pratik bir halde yatak bazanızı boyayarak yepyeni hale getirebilirsiniz. Pratik ve güzel günler dilerim…

baza temizliği
baza temizliği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir