Şekersiz ballı ve naneli limonata

Şekersiz ballı ve naneli buz küplü limonata

Yazın ortasından artık yavaş yavaş yazın sonlarına doğru geçerken harika bir limonata tarifim var. Hem şekersiz hemde son derece sağlıklı 🙂 Uzun zamandır eve hazır meşrubat ve gazlı içecek almıyoruz açıkçası almamaya da özen gösteriyoruz. Bu nedenle sürekli farklı içecek tarifleri deneyerek meşrubat kültürümüzü genişletiyoruz. 
Aslına bakarsanız pratik olması adına market aldığımız içecekler ne yazık ki hem bir çok katkı maddesi içeriyor hemde sağlımıza faydadan çok zarar getiriyor. İlk başlarda evde içecek hazırlamak bana da zor geliyordu. Limon kaç tane koymam gerek? Bal ne kadar olmalı gibi bir sürü soru aklıma takılıyordu ve yapana kadar vazgeçtiğim oluyordu. Fakat bu limonata tarifim o kadar tuttu ki şimdi el alışkanlığı oldu ve çay demler gibi ballı nane küplü limonata yapıyorum. Tabi arada soğuk çaylar, tarçınlı sular vs. bir çok içecekte yapıyorum. Gelelim ev yapımı şekersiz ballı limonata tarifimize…

Şekersiz ballı ve naneli buz küplü limonata için Malzemeler:

  • 5 adet limon suyu ve rendelenmiş kabuğu (limonları yıkamayı unutmayalım)
  • Yarım su bardağı kadar bal (bal miktarını damak zevkinize göre artırabilir veya azaltabilirsiniz)
  • 1 su bardağı kadar ılık içme suyu (balı eritebilmek için)
  • 3- 4 su bardağı içme suyu
 
1 su bardağı ılık su ile balı karıştırıp balın erimesini sağlayın. Sonrasında rendelemiş olduğunuz limon kabukları ve limon suyunu ekleyip suyu da ilave edin. Sürahinizin kapağını kapatıp buzdolabında dinlenmeye ve soğutmaya bırakın. Hazırladığınız limonatanın iyice özlerinin (2-3 saat )geçmesiyle birlikte artık limonatayı süzebilirsiniz. Eğer ki kabuğunu rendelerken dikkatli olup beyaz kısmına çok gelmediyseniz süzmenize de gerek olmayabilir. Ben evde ki kişilere göre süzüp süzmemeye karar veriyorum. Yalız sem genelde süzmüyorum ve limonatayı içerken onlarıda içiyorum şifa niyetine:)
 

Şekersiz ballı ve naneli buz küplü limonata Servisi için:

 
Taze nane yapraklarından buz küpleri
***Taze naneleri sirkeli suda bekletip yıkadıktan sonra bir miktar su ekleyip blenderdan geçiriyorsunuz. Blenderdan geçirilmiş taze nane yapraklarını buz kalıplarına döküyorsunuz. Buzlukta donduktan sonra ben buzdolabı poşetlerine koyup tekrar buzluğa atıyorum. Böylece her an elimde hazır taze nane yapraklarından oluşmuş buz küplerim mevcut oluyor. Taze naneli buz küplerini farklı içeceklerde de kullanabilirsiniz. Benden söylemesi soğuk çaylara naneli buz küpleri harika yakışıyor. 
 

Şekersiz ballı ve naneli limonata
Şekersiz ballı ve naneli limonata
Şekersiz ballı ve naneli limonata
Şekersiz ballı ve naneli limonata
Şekersiz ballı ve naneli limonata
Şekersiz ballı ve naneli limonata
Şekersiz ballı ve naneli limonata
Şekersiz ballı ve naneli limonata

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir