Kum Banyosunun Faydaları

 Kum banyosu yapmak için nedenler

 
Yaz yavaş yavaş yaklaşmaya başlarken bu sene tatil planının var ise kum banyosu yapmanız için harika nedelerimiz var. Eski zamanlarda çok sık uygulanan kum banyoları şimdiki zamanlarda unutulmuş görünmektedir. Bununla birlikte kum banyosunun faydaları ve yararları hala bilinmektedir. Özellikle astım, kronik ağrılara, su birikmesi gibi hastalıklar için önerilir. Yapılan araştırmalar deniz kumunun az miktar da radyoaktif olduğunu gösterdi. Bu nedenle, kum banyoları kemik hastalıklarının tedavisinde ve romatizmaya karşı kullanılmaktadır. Zaten denizin karşısında olup sıcacık kumlara uzanınca insan kendini iyi hisseder. Bir de olan hastalıklarını kumun tedavi etmesi ise ayrı yeten bir mutluluk kaynağı. 
 

Kum banyosu Nasıl Yapılır?

 

  • Sıcak denizlerin kıyısındaki ve gel-gitten etkilenmeyen plajlar, kumları daha sıcak ve kuru olduğu için, daha uygundur. Eğer böyle bir kıyıda bulunursanız, tüm zorluğu bir çukur kazmak olan bu tedaviyi uygulayın, büyük yararlarını göreceksiniz.
  • Kumda kendinize, yatar vaziyette sığabileceğiniz büyüklükte bir çukur kazın ve güneşte ısınmaya bırakın.
  • Kum iyice kuruduğunda, içine uzanın ve kalın bir sıcak kum tabakasıyla örtünün. Yalnızca başınız dışarda kalacaktır. Başınızı bir şemsiye ya da geniş bir şapkayla, gözlerinizi güneş gözlüğüyle koruyun.
  • Bu banyo ilk 10 dakikayı geçmemelidir.Yavaş yavaş süreyi yarım saate kadar uzatın.
  • Gerçek bir verimlilik için 20 gün boyunca günde iki kez yarım saat bu kürü uygulayın. Vücudunuzu tüm olarak ya da bölümler halinde (örneğin bacakları ya da sırtı) gömebilirsiniz. Bu banyoları yemeklerden sonra kesinlikle yapmayınız.

 

Kum Banyosunun Faydaları
Kum Banyosunun Faydaları
 
 Not: 

 

  • Terlemeye başladığınızda kumdan ayrılır. Gerekirse vücudunuz tamamen kuruduğu zaman uzanabileceğiniz başka bir çukur hazırlayın. Nem kumun iyi etkilerini azaltır.
  • Kumdan çıkmak için yorulmayı ya da üşümeyi bekleyin.
  • Kum banyonuz bitince kısa bir süre için denize girin, kurulanın ve yarım saat uzanın.
 Tedavi amaçlı değildir. Mutlaka hekiminize danışınız.
Kum Banyosunun Faydaları
Kum Banyosunun Faydaları
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir