Kağıt Peçeteler Kullanarak Cam tabağa Dekupaj tekniği

Merhaba
         Size bugün 6-7 sene önce yapmış olduğum peçeteden dekupaj çalışmalarımı paylaşacağım.  O zamanlar elimde bir çok peçete vardı ve elimde ki peçetelerden tepsi kaplamaktan tutun da mobilya ve cam tabağa kadar bir çok ürün kaplamıştım. Etrafımda beğenilmeler artınca da bir çok arkadaşıma da hediye olarak yaptığım işlerden götürmüştüm. Peçeteden dekupaj yapmak  hem inanılmaz keyifli hemde çok pratik.
        Desenini ve rengini beğendiğiniz bir peçeteyi cam bir objeyi kaplayarak kullanabilirsiniz. Belki de özel günler veya partiler için çok farklı tasarımlarda yapabilirsiniz. Ben ilk tabağımı evimin geneline uygun olarak mavi ve bej tonları olan bir peçete kullanarak yaptım. Fakat daha sonra pembe güllü peçete ile kase ve ve tabak takımı yapmıştım onunda fotoğraflarını ekledim. Tabağın ön cam yüzeyine de ışıltı vermesi için bir kaç kristal taş yapıştırdım. Taşları sadece küçük bir bölümde kullandım çünkü tabak yeteri kadar desenli. Açıkçası 6-7 senedir de kullanıyorum hiçbir sökülme ve deforme olmadığını da sevinerek belirtiyorum yani uzun seneler boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabi ki şunuda belirtiyim kesinlikle bulaşık makinasına atılmamalı ve elde nemli bez ile silinerek temizliği yapılmalı. Gelelim yapım aşamalarına elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalışacağım.
Peçeteyle cam tabakalarını kaplamak için nelere ihtiyacınız olacak:
  • Cam tabak
  • Seçtiğiniz peçeteler
  • Sünger fırça
  • Dekupaj tutkalı
  • Sprey boya
  • Sprey vernik

 

        Camı iyice temizleyin parmak izinizin olmamasına ve toz kalmasına dikkat edin. Dekupaj tutkalını kullanacağınız kadar miktarını göz kararı kullanmadığınız bir kaseye dökün. Kağıt peçetelerde iki veya üç katman vardır. Üzerinde resim bulunan katman genellikle daha incedir, daha yumuşaktır ve daha hassastır. Peçeteyi alt katmanlardan dikkatlice ayırdıktan sonra camın kullanmayacağınız yüzüne peçeteyi ardından sünger fırça ile dekupaj tutkalını üstüne  sürünüz. Dekupaj tutkalı kururken kabarcıklar için ara ara kontrol edip bastırarak yada iğne ile havasını alıp düzeltebilirsiniz. İyice kuruduğuna emin olduktan sonra arkasını koyu renk olmayacak şekilde istediğiniz tonda boyayabilirsiniz. (koyu tonda boyadığınız taktirde peçete ince olduğu için ne yazık ki görüntüde bozulma meydana geliyor) Ben bir tabakta krem rengi tercih etmiştim diğerinde ise altın rengini tercih etmiştim. Son olarak sprey vernik kullanarak daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirisiniz. Anlatımın uzun sürdüğüne aldanmayın çok kolay ve pratik peçete ile cama dekupaj yapmak. Güzel ve mutlu pratik günler dilerim.
 

dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
dekupaj tekniği
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir