Halı döşemesi nasıl yapılır?

Halı döşemesi nasıl yapılır?

Zemini halıyla döşemeden önce, döşenecek kısımları çok iyi hazırlayın, çünkü kumaşın estetiği, görünümü ve kalitesi zeminin durumuna göre çok değişir. Zeminin kuru, sağlam, sert ve temiz olması şarttır. Halıyı döşemek için en ideal yüzey hangisidir?

 Taze çimentoya halı nasıl döşenir?

Halı döşemek için en kolay yüzey budur, çünkü yeni şap üzerinde bir sorun çıkmayacaktır. Bununla birlikte yeni yapılmış çimentolar boya lekeleri ile kirlenmiş olabileceğinden bunları kazıyarak temizlemeniz gerekir, özellikle zemini tozdan arındırmalısınız. Bu işi önce süpürge ile, daha sonra da havalandırarak yapın. Ayrık otundan yapılmış bir fırça ve su ile temizleyin. Yapıştırıcı sürmeden önce yıkadığınız, temizlediğiniz yeri iyice kurumaya bırakın, çünkü bu malzemeler ancak kuru yerler üzerinde kesin etki gösterirler.Dikkat:Taze çimentodan yapılmış harç yüzeyde kuru görülse de böyle olmayabilir. Harcın kuruluğundan emin olmak için yüzeyi halıyla kaplamadan önce 1 hafta kurumaya bırakmakta yarar vardır.

Eski parkelere halı döşemek

Hiçbir şey üzerinde yüründüğü zaman oynayan, çatırdayan halı kaplı eski parke kadar can sıkıcı olamaz. Bu parkelerin yerini belirleyip tekrar çivileyin veya yapıştırın. Hiç olmazsa çiviyle çakarak parkeleri sabitleyin. Döşemeliğin yerini belirlemek için kullanacağınız, çift yüzlü şerit veya zamkın etkisi parkelerin temizliğine göre değişir. Bu nedenle parkeleri önce iyice temizleyin. Bu iş için önce elektrik süpürgesi ile parkelerin aralarındaki tozları alın. Daha sonra deterjanlı su ile silip tahtaların kir ve lekelerini çıkarın. Temiz su ile silip, gerekiyorsa uzun süre kurumaya bırakın.

Parkelerde Aralıkların kapanması

Parkelerin arasında ve üstünde bulunan delikleri, aralıkları nalburdan alacağınız cila malzemeleri ile tıkayabilirsiniz. Bunların kullanımı oldukça kolaydır. Su ile karıştırıp ufak bir mala ile, bunu aralıkların içine doldurun. Bu maddeler selülozla karıştırılmış alçı veya çimentodan yapılmıştır. Eğer delikler çok derin ve büyükse sürdüğünüz kat kuruduktan sonra katı sürüp işlemi tekrarlayın. Parkeler iyi durumdaysa yani aralık yoksa, aralıkları ağaç hamuru ile de kapatabilirsiniz. Kuruduktan sonra da cilalayın.        En son olarak, tozların boşluk aralarında tekrar bir tabaka oluşturmalarını önlemek için aralara yapıştırıcı bir bant koyarak tıkayın 

Eskiyen çimento ve döşeme taşlan

Eskiyen parkeleri onarımdan geçirmek gerekebilir. İlk iş olarak yerinden oynayan karoları tekrar onarın. Eğer kırık karo varsa ve elinizde yedek karo yoksa veya çimentoda delikler açılmışsa bunları molozla doldurup, üstünü sıva ile kaplayın. Daha sonra zemini deterjanlı su ile temizleyin. Sonra onarıma başlayın. Eğer çok fazla delik ve oyuklar açılmışsa, sulandırılmış yapışkanı sürüp kurumaya bırakın. Gerekli yer döşemesini kesmeden önce dikkatlice ölçüp fazla kesmemeye ışın. Keserken, yapacağınız yanlışı düzeltme olanağı olmadığı için, kapı pervazlarını ölçülerini alın. Eğer döşemelik desenli ise,  birbirine uyması için döşemeliği her iki taraftan da eklemeler yapabilecek biçimde kesin.Öneri: Önce boşaltılmış odanın tabanı döşemeliği serin, Yerine oturması için 24 saat bekledikten sonra zemine çakın ve yapıştırın.

 Zamklı bantla döşeme

Döşemelik yalnızca 2 taraflı zamklı bant ile yapıştırılabilir, Bunun bir yüzü temizlenmiş zemine, diğer yüzü ise İlk olarak döşenecek kumaşa gelir, bandın koruyucu kâğıdını kaldırın, bandı süpürgeliklerin uzunluğu boyunca kumaşın eklenecek yerlerine kadar yapıştırın, Daha sonra da bandın dış yüzeyindeki koruyucu kâğıdı kaldırıp kumaşın üzerine yapıştırın, Bu arada kumaş ile bant arasında kalan havayı dışarıya atmayı unutmayın.

Yapıştırılabilmesi

Döşemeliğinizi almadan önce, yapıştırılabilecek özellikte olmasına dikkat edin. Örneğin, dokuma döşemelikler yapıştırılamazlar.

Halı döşemesi yaparken Yapıştırıcı seçimi

Size uygun bir yapıştırıcı vermesi için satıcıya danışın ve önerilerini izleyin.   “Yapıştırma” ve “açık zaman” süresini de öğrenmelisiniz. Açık zaman diye adlandırılan zamkı sürdükten sonra kaplamayı yapacağınız ana kadar geçen en uzun zamandır.

Halı döşemesi yaparken Yapıştırma işi

Bir gün önce odaya yapıştırdığınız döşemeliği yerinden oynatmadan, ortasından 2’ye katlayın. Daha sonra mala ile zemine yapıştırın. İyi yapışması için 2 zeminle arasında kalan havayı çıkarın. Bu iş için bir merdaneden yararlanabilirsiniz. Merdaneyi iki ucundan tutup  kuvvetli bir şekilde deliğin üstünde süpürgeliklere doğru yuvarlayın.Eğer döşemeliğiniz eklemeli ise, ek  yerlerini duvara dik getirmeye çalışınız.  Özellikle bu ekleri aynı yönde yerleştirmek de çok önemlidir. Yanlışlık yapmamak için, her eklemeyi, döşeneliğin arka tarafından başa doğru işaretleyeceğiniz bir okla belirtin. 

 

Halı döşemesi nasıl yapılır?

Halı döşemesi nasıl yapılır?
Halı döşemesi nasıl yapılır?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir