Evde sandalye kaplama ve boyama

 

Bugün çok çok keyifli bir yenileme ile karşınızdayım. Nereden başlamam lazım açıkçası bilmiyorum kısaca şöyle başlıyayım. Teyzem mobilyalarını yenilemeye karar verdi. Oymalı ve koyu kahverengi mobilyalarını daha modern sade mobilyalar için eskiciye verdi. Mobilyalar verilirken annem de kıyamamış ve bir tane sandalyeyi almış. Uzun bir zaman evde bir köşe de durdu. Taa ki bana sandalye lazım olana kadar. Oymalı mobilyaları günümüz zamanına modernize etmek bir kaç senedir çok revaçta. Benim de epeydir hoşuma gitmişti fakat nasip olmamıştı.
Sandalyeyi ise gözüme kestirdiğimde hemen yastık için aldığım kot kumaşla kaplamaya ve beyaza boyamayı hayal ettim. Hatta o kadar aceleci davrandım ki ne yazık ki ilk o kahverengi halinin fotoğrafını çekemedim.

            Sandalye kaplamanın yapım aşamasına gelince ben zımpara yapmadan düz beyaza boyadım. Hatta fırçam çok uygun olmadığından fırça izi yapınca fırçadan vazgeçip süngerle pratik bir şekilde tampon tampon yaparak boyadım. Hem hafif bir doku verdi hemde süngerle boyamak görünebilecek hataları engelliyor. En güzel tarafıda pratik olması. İki gün kadar sandalyede ki boyanın tam kurumasını bekledim. Hatta boyarken biraz eski kumaşıda boyadım acaba kumaşı nasıl boyasam nasıl olur diye düşündüm:) Eski kumaşı sökme gereği duymadım. Sandalyenin kalıbını çıkardım. Kalıbını çıkardıktan sonra kumaşı dikkatlice kestim. Kot kumaş olmasına rağmen kumaşım lastikli olduğu için gerdirerek zımbalamaya başladım. Zımbaladıkça daha da hoşuma gitti. Kullandığım zımba makinası kumaş için olan zımba makinası. Kapladığım sandalyenin arkasına zımba yapmakta zorlanınca ölçüsüne göre kestiğim kumaşı sıcak silikon tabancası ile silikonladım. Sandalyeyi tamamen kapladıktan sonra evde bulduğum bu boncuklu bordürleri ilk başta ölçtüm. Sonrada yavaş yavaş sandalye kenarından sıcak silikonla yapıştırarak geçtim. Bu arada dikkat etmeniz gereken kısım sıcak silikon cilde yapıştığında çok fena can yakıyor aman çok dikkatli olun derim.
Sandalyem bitti gelen gidenin o kadar dikkatini çekiyor ki inanamıyorum. Bunda sandalyenin kenarından geçtiğim bordürün bocuklu olmasının da etkisi var galiba. Işığı açtığımda sanki sim dökülmüş gibi parlıyor sandalye.

       Benim çok keyif alarak yaptığım bir geri dönüşüm projesi oldu. Siz de evinizde oymalı eşyalarınız varsa bir kaç minik dokunuşla tamamen değiştirebilir ve çok keyif alabilirsiniz.
Ruhumuzun da mobilyalarımızın da sonuçta bazen pratik bir yeniliğe ihtiyacı oluyor. Yenilenmiş mobilyalar ve pratik günler dilerim…

 

sandalye kaplama ve sandalye boyama
sandalye kaplama ve sandalye boyama
sandalye kaplama ve sandalye boyama
sandalye kaplama ve sandalye boyama
sandalye kaplama ve sandalye boyama
sandalye kaplama ve sandalye boyama

Evde sandalye kaplama ve boyama” için 3 yorum

 • Kasım 5, 2017 tarihinde, saat 12:43 pm
  Permalink

  Merhaba
  Hoşgeldin! 🙂 Değişimleri sevmene çok sevindim ve beğendiğin için de ayrıyeten çok teşekkürler 🙂 Görüşmek üzere Sevgiler

  Yanıtla
 • Kasım 25, 2017 tarihinde, saat 3:00 pm
  Permalink

  Merhaba blogunuza Ruhuna Renk Kat blog keşif etkinliğinden geliyorum, gerçekten harika bir geri dönüşüm olmuş. Çok severim değişimleri, eski olan bir şeyi değerlendirmeyi. Blogunuzu takibe aldım. Sizi de kendi bloguma beklerim.
  http://www.dogalyollar.com

  Yanıtla
 • Kasım 25, 2017 tarihinde, saat 6:16 pm
  Permalink

  Merhaba
  Ziyaretinize çok sevindim. Geri dönüşümlere bayılıyorum elimden geldiğincede yapmaya çalışıyorum. Sitenizi ziyaret ettim ve çok beğendim Harika paylaşımlar var tam bana göre. Görüşmek üzere 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir