Evde gümüş parlatma

Evde gümüş nasıl parlatılır?
Bugün takı çekmecemi düzenledim. Arada bi düzenlemezsem hepsi çok fazla karışıyor. İşte bildik takı düzeni bilezikler bir yere küpeler bir yere fakat ne zaman çekmeceyi açsam aksi gibi  hepsi farklı bir yere dağılmış oluyor. Bugünde hepsini yerleştirdikten sonra elime gümüş yüzük ve küpelerimi aldım hepsi baya bi kararmıştı. internette hep gözüme çarpan fakat bir türlü denemeye fırsat bulamadığım gümüş parlatma yöntemlerini denemeye karar verdim. Aslına bakarsanız bir çok denemeye değer evde gümüş parlatabileceğimiz yöntemi görünce şaşırdım. Ben en kolayı olan karbonat ve folyoyu dedim.

Karbonat veya kabartma tozu ve folyo ile evde gümüş parlatma:

Kaynayan su dolu tencere içine alüminyum folyo koyun. Üzerlerine bir yemek kaşığı kadar karbonat yada kabartma tozu atın. İçerisine gümüşlerini bırakın kontrolü bir şekilde bir kaç dakika tuttuktan sonra çıkarın. Kuru bir bezle sildiğinizde sonuca şaşıracaksınız. Ben ilk yaptığımda bu kadar parlayacağını düşünmemiştim. Umarım sizinde sonuncunuz hoşunuza gider.
Denemediğim diğer yöntemleri yazıyorum aklımızda bulunsun…

 

Diş macunu ile gümüş parlatma:

Beyaz diş macunu kullanılması öneriliyor. Yumuşak bir beze bir miktar macun sıkılarak gümüşü ovalayarak parlatılabilirmiş. Tabi ki sonrasında su ile iyi bir durulama gerektiriyor. Fakat bu yöntemde baya bi ara da kaldım bir çok yerde yanlış ve çizilmelere yol açabileceği yazıyor. Ben bu yöntemi es geçiyorum ve sadece bilgi ve görüş amaçlı yazdığımı ekliyorum.

  • Ketçap ile gümüş parlatmak:

Yumuşak bir beze az miktar ketçap sıkıp gümüşleri paralatabilirsiniz.

  • Sirke ile gümüş parlatma:

Küçük gümüşleri ovamadan parlatmak için yarım su bardağı sirkenin içine 2,3 çay kaşığı kadar karbonat koyup karıştın. Bu karışım içine gümüşlerini atıp 3-4 saat bekleyin. Çıkardığınızda temizlenmiş olacağı söyleniyor.

 

Takı düzenleyici

Gümüşlerin kararmasını engellemek için muhafaza çok önemli ışıktan uzak kapalı bir kutuda muhafaza ederseniz kararmasını bir miktar geciktirebilirsiniz. Yada naylon bir poşete geçirirseniz yine bir miktar gümüşlerinizin kararmasının önüne geçersiniz. Tabiki bu muhafaza şekilleri ile kararmaya engel olamıyoruz. Yukarıda yazdığım kolay ve pratik yöntemleri evde deneyerek gümüşlerinizi parlatabilirisiniz. 

evde gümüş parlatma
evde gümüş parlatma
evde gümüş parlatma
evde gümüş parlatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir