Duvar Kağıdı hakkında püf noktaları

Duvar Kağıdı nasıl yapıştırılır? Duvar kağıdı nasıl silinir? En iyi duvar kağıdı çeşitleri nelerdir merak ediyorsanız bu yazım tam size göre.


En iyi tanınan yapışkan duvar kağıtları, bir tarafı renkli ve süslemeli, diğer tarafı özel zamklı sentetik kağıtlardır. zamklı yüzün üzerinde silikonlu koruyucu kağıt vardır. Zamkın bozulmama sağlar, çalışmayı kolaylaştırır.

Bu kağıtların çeşitli özellikleri vardır:

-Reçine tabakalı kağıt, ince ya da kalındır.
– Dayanıklılığı ölçülere göre değişir. 
– Yapıştırma kuvveti yapışkanın oluşumuna bağlıdır.
Kendinden yapışan kağıtlar 0,45 m. genişliğinde, 15 – 20 m. uzunluğunda rulolar halinde satılmaktadır. Bu ölçüler bazılarında değişik olabilir. Örneğin 0,56 O, 68 0,60 veya 0,90 m.   genişliğinde rulolar piyasada vardır. Ancak, en yaygın ölçü 0,50 metre genişlik 10 metre uzunluk şeklinde görülmektedir.

Duvar kağıdı çeşitleri ve süslemeleri:

 Günümüzde, aşağı yukarı 1300 motif bulunmaktadır. Bunların büyük kısmı ahşap, mantar, taş vb. malzemelerin benzerinden oluşmaktadır. Ama duvar kağıtları ile bağlantılı, süsleme olarak kullanılan bu motifli kağıtların orijinal Olanları da vardır. Yapışkan duvar  kağıtlarını 5 grupta toplayabiliriz.
 Orijinal süslemeli kağıtlar, renkli ve çiçekli olanlardır. Geometrik desenli, rustik desenli, fantezi desenli, çocuklar için hayvan, miki vb. desenliler, klasik ve çağdaş motifliler vardır. Şu sıralar ise en moda olan desen hiç kuşkusuz flamingo desenli duvar kağıtları.
– Sade olanları ise, duvar boyasını andırır. Mat veya parlak renklidirler. Parlak renklileri lakeyi andırır.
– Benzerleri: baskı yöntemleri sayesinde duvar kağıdı benzerleri çok kullanılmaya başlanmıştır. Yalnız bu başarı tuğla, taş, ahşap, mantar, deri, seramik duvar döşemesi (veya fayans) kumaş, (sade veya desenli) hasır dışındakiler için geçerlidir. Vitrinlerin üzerine konulacak yarı saydam maddeler camın matlığını, donukluğunu gidermekte kullanılır.
– Gerçek yapışkan dokumaların, reçineli taklitlerine oranla daha sıcak, daha doğal, daha zengin görünümleri ve dokunumları vardır. Aslında bunlar, kadife, kenevir, kretondan yapılmıştır. Sade ve klasik biçimde olan yapıştırıcı şeritler, yapıştırılacakları kumaşlara göredir. Bunlardan ancak duvar kağıdı kaplamasının sonunda yararlanılabilir.

 flamingo duvar kagidi
 flamingo duvar kagidi

Duvar kağıdı Yapıştırma nasıl yapılır? Duvar kağıdı nasıl uygulanır?

Kağıt kaplayacağınız bölüm her bakımdan kaplanmaya hazır olmalıdır. Yüzeyin cilalı, gözeneksiz ve kuru olması gerekir. İçinde çalışacağınız odanın ısısı yeterince yüksek (en az 18 derece) olmalıdır. Aksi halde kaplama, yumuşaklığını kaybedecek, kağıt istendiği  gibi tutmayacaktır.
Bu malzemenin yerleştirilmesinde size yararlı olacak birkaç öğüt vermek istiyoruz.
-Kaplamayı, koruyucu kâğıdın kenarından gerekli ölçülerde kesin. (Kareli desenli olanların kesimi daha kolaydır) 
-Motiflerin birbirine uyum sağlaması için süsün kenarından kesmeye özen gösterin.
-Küçük yüzeyler için, bir masanın üstünde, kaplamanın, yapıştırıcı ile koruyucu kağıt kısmını ayırın. Sonra koruyucu kısmı atın.
-Büyük yüzeyler için, koruma kâğıdını 10 cm. lik bir bant üzerine koyun. Bu kısmı yerine yerleştirip, silikonlu kâğıdın geri kalanını düzenli bir şekilde yapıştırın. Diğer elinizle yapıştırılacak kısmı düzeltin. Sonra da kuru bir bezin üzerine koyun.
-İğneyle delerek hava kabarcıklarını yok edin.
-Bu malzemenin dayanıklılığı kesin değildir. Bu yüzden 15 mm. lik taşacak biçimde yapışkan kumaş enini, birleşme çizgileri üzerine koyun.
– Bir köşeyi kaplarken, köşenin malzeme üzerinde oluşturduğu kıvrılmalara dikkat edip, silikonlu kâğıdı atın.
-Yerleştirme işinin sonunda kesme işlemleri için maden veya cam şerit kullanın.
Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir
Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir

Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir?
 Duvar kağıdınızı temizlemeden ve silmeden önce aldığınız firma ile iletişime geçmeniz çok önemlidir. Sonradan önüne geçemeyeceniz bozulmalar ve deformeler olmasını istemiyorsanız firmadan duvar kağıdınız silinebilir olup olmadığını ve suya dayanıklı olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Firmadan aldığınız bilgi doğrultusunda eğer ki silinebilir olduğunu öğrenirseniz yinede tam temizliğe geçmeden önce küçük bir alanda test yapınız. Test yaptığınız alanda duvar kağıdınızın rengi koyulaşıp lekelenme meydana geliyorsa firma ile iletişime geçiniz ve ek yöntemler talep edebilirsiniz. Test ettiğiniz alanda duvar kağıdınızda bozulma meydana gelmiyorsa duvar kağıdını en pratik temizleme yöntemi püskürtmeli bir deterjanlı suyla bastırmadan silmektir. Pratik günler dilerim…

duvar kağıdı nasıl uygulanır
duvar kağıdı nasıl uygulanır

 

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir