Doğal cila ve Vernikleme Nasıl yapılır

 

Doğal cila (patine) Eşyanın parlatılması

 
 Doğal cila (patine) eşyaya eski görünümü veren, geçirdiği çarpılma ve vurulmalara karşı parlaklığını, güzelliğini ve tüm değerini kaybettirmeyen özel bir cila türüdür. Doğal cila yüzyıllardan beri titizlikle temizlenmiş eşyaların eskiliğinin bir belirtisi olduğundan, aşağıda size vereceğimiz çözümlemelerle gerek doğal, gerekse yapay olarak eşyanın eski bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal cila ile eşyaları Parlatmak

Doğal cila ile eşya parlatmak için ilk işlem:

*İşe önce mobilyayı temizleyerek başlayın. 1 İt. sıcak suya deterjan koyun ve ayrık otundan yapılmış bir fırça ile eşyaya sürün.  

*Eğer eşyanız çok kirliyse önce temizlenecek yüzeyi deterjanlı su -ile  hafifçe silip, etki etmesi . iğin ovuşturmadan önce birkaç dakika bekleyin 
*Durulayıp kurumaya bırakın 
*Daha sonra sıvı balmumundan bir  tabaka sürün. Bu karışımı evinizde 250 gr. arı balını 1 it. terebentin esansında  eriterek hazırlayabilirsiniz.
Dikkat: Terebentin yağı çok yanıcıdır.  Alev aldığı takdirde kabı hemen bir kapakla örtünüz ve her türlü alevden uzak çalışmaya dikkat ediniz. Şimdi bu cilayı eşyanın her köşesine bolca sürünüz, Ağacın her gözeneği cila ile dolduktan sonra, işlemin ikinci  kısmına geçmeden iyice kuruması için  yeterli zaman ayırınız. 
 Doğal cila ile eşya parlatmak için ikinci işlem :

 

* İkinci işlem için size gerekli olan malzeme, 1 veya 2 çift sert mum, ayrık otundan yapılmış bir fırça ve bir ütüdür.
*Mumlardan bir tanesini eşya üzerinde kuvvetlice ovuşturun. Her defasında bir mum izi bırakın. Sıcak bir ütü yardımıyla, (çok sıcak değil) eşyanın yarıklarına giren ve yayılan mumu   eritin. Mum bu arada çok çabuk kuruyacaktır. 
*İyice fırçalayarak fazla mumları atın. Çok güzel ve göz alıcı parlaklığa sahip   olan bir görünüm elde etmiş olacaksınız. 
 *Eşyanızın işi tamamlanmıştır. Mum, eşyanızın her yerine dağılmıştır. Artık sizin yapmanız gereken şey, yünlü bir bez parçasıyla zaman zaman parlatıp tozunu almaktır.

Yapay Parlaklık

Yukarda gösterdiğimiz yöntemler eski mobilyalar için geçerli ve zor olabilir. Ancak bu yöntemi yeni ve verniksiz mobilyalar için uygulamak gerekir. Bu tür mobilyalar için cilalamadan önce özel işlemler yapılmalıdır.
 
Vernikleme
 
Bir eşyayı vernikleme, sabır ve özen isteyen çok ince bir iştir. Çeşitli vernikleme biçimleri vardır. Kullanılması çok kolay olduğundan fırçayla vernikleme işlemi tercih edilir. Aslında bu işi, uzmanlarına bırakmak en iyisidir.

Fırça İle Vernikleme 

Fırça ile verniklemeden önce zımparanın önemi;
 Vernikleme işinde, mobilya yüzeyinin tamamen düz ve pürüzsüz olması için önce zımpara yapmak kaçınılmaz bir iştir. Elektrikli zımpara aleti kullanma  alışkanlığınız yoksa bu işi elinizle de yapabilirsiniz. Zımpara kâğıtlarınızın derece derece olmasına dikkat ediniz. Cilalanacak kısma önce zımpara kâğıdı
 çekin. Ellerinizi daire biçiminde hareketlerle kullanmamaya özen gösterin.
Dikkat: Tahta eşyanın damarları yönünde zımparalayın. Önce elektrik süpürgesinin fırçasıyla daha sonra da bir bezle tozunu alın.
 

Gözeneklerin kapanması:

 
Verniğin düzgün bir biçimde durmasını ve mobilyanın derinliklerine inmesini istemiyorsanız, zımparalama işinden sonra ağacın gözeneklerini kapatın. Bu
iş için kullanacağınız karışımı dükkanlardan sağlayabilirsiniz. Boya fırçası ile karışımı sürdükten sonra belli bir süre kurumasını bekleyin, Daha sonra fazlalıkları bıçakla çıkarın. Birkaç saat sonra, bu işlemleri tekrarlayın. Sonunda 2. kat iyice kuruduktan sonra, zımpara kâğıdı ile yüzey düzleşinceye kadar zımparalayın. 
Özellikle yağlı veya gliserofatalik vernik kullanın, çünkü bunlar uzun sürede kurumalarına karşın temiz ve yağsız yüzey ere sürüldükleri zaman çok iyi sonuçlar veren üstün kaliteli verniklerdir. Terebentin esansını yüzeye sürmeden önce zemini tozdan arındırın Çünkü en ufak bir to parçası bile kolayca görülebilir. Cila ve vernik sürmeyi 20 derecelik bi ısıya sahip odada yapın.

Vernik nasıl sürülür?

 

  • İlk vernik tabakasını terebentin esasında özülmüş olarak sürün. (1 ölçü verniğe 5 ölçü esans koyun.)
  • 24 saat kurumaya bırakın, bazı özel durumlarda bu süre daha az olabilir. (Verniğin kullanma yöntemini uygulayın.)
  • Tamamen kuruduktan sonra tabakayı çok ince bir zımpara kağıdıyla zımparalayın. Sürdüğünüz her tabaka arasında verniği çalkalamayı unutmayın. Bu işlem daha  süreceğiniz katların birbirine karışmasını sağlar. 
  • Daha sonra hafif sabunlu suyla yıkayın.
  • Durulayıp kurumaya bırakın.
  • 1/4 ölçü terebentins sansında erimiş 3/4 ölçü verniği ikinci bir kez daha sürün.
  •  Kurumaya bırakın, 2. tabakayı özenle 1.yi zedelemeyecek biçimde zımparalayınız.
  • Özellikle köşe ve kabartmalara dikkat edin.
  • Yıkayıp, durulayın ve kurumaya bırakın.
  • Sonunda 3. tabaka olarak da saf vernik sürün.
İşte bu kadar mobilya vernikleme ve patine hakkında en ince detayları paylaştık. Eğer ki evde hummamlı bir yenilemeye giriştiyseniz ve duvarlarıda gözden geçirecekseniz Duvarları kolay yoldan tamir etme yolları  yazımızı okumalısınız. Mutlu ve pratik bir günler…
 
Doğal cila ve Vernikleme Nasıl yapılır
Doğal cila ve Vernikleme Nasıl yapılır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir