Çay Ağacı Yağı Faydaları

Bugün evde ki mini kurtarıcımdan bahsedeceğim. Çay ağacı yağının methini çok duymuştum fakat güvenip her yerden alabilen bir kişi değilim sonuçta sağlık. Vücuduma sürdüklerim konusunda çok hassasımdır. Çay ağacı yağını Rossmann’dan aldım. Fiyatının makul olması bir yana Rossmann’a güvenim tam. Gelelim benim kulanım alanlarıma. 

Dövme kaşıntısına ve kabarmasına karşı çay ağacı yağı:

Geçen sene bir dövme yaptırmıştım dövmemin iki yerinde zaman zaman inanılmaz kaşıntı ve kabarıklık meydana geldi. Dövmecimle konuştum fakat cildin alerjik demekten öteye geçemedi. Bactoraban adında bir krem sürmeye başladım ilk başta iyi gelip 4- 5 günde kaşıntı gidiyordu fakat 1 hafta sonra inanılmaz kaşıntı yine başlıyordu. Hal artık çıkmaza girmeme sebep verdi öyle ki kaşıntıdan artık yatarken çarşafın değmesi bile rahatsız ediyordu. Araştırmalarımla çay ağacının antiviral (virüs öldürücü), antibakteriyel (bakteri öldürücü), antifungal (mantar öldürücü) ve antiseptik özellikleri, bilimsel çevreler tarafından test edilmiş ve onaylanmış olduğunu öğrendim. Hatta bu yağ o kadar güçlüdür ki Metisiline dirençli Staphylococcus aureus” bakterisine karşı bile etkisi varmış. Böyle olduğunu öğrenir öğrenmez her gün sabah akşam 1-2 damla dövmemin üzerine sürdüm ve 3-4 gün sonra kaşınma ve kabarıklık tamamen kayboldu. Yine de ben bir kaç gün daha sürmeye devam ettim ve artık en ufak bir kabarıklık ve kaşıntı yok.

Soğuk algınlığı ve gribe karşı çay ağacı yağı

Kışın ev ahali ile birlikte girip olduk ve ben bu sefer doğal yollar arasında  çay ağacı yağını da kullandım. İlk başta güzel bir su kaynatıp yatak odalarına ve salona çorba kasesi büyüklüğünde koydum ve içerlerine çay ağacı yağı damlattım ev spa gibi koktu bütün kış bu şekilde yaparak soğuk algınlığı ve gribe karşı kendimce önlem aldım ve buharın etkisi ile de mevcut gribi daha kolay atlattığımız kanısındayım. Kaynar suya birkaç damla çay ağacı yağı katarak buharını soluduğunuzda, soğuk algınlığı semptomlarınızın hafiflemesine yardımcı oluyor. Antiviral ve antibakteriyel özellikleriyle solunum yollarındaki patojenlerin üremesini durduracağı söyleniyor ve nefes açıcı özelliği ile de solunumu rahatlatıyor.

Mite’lara karşı çay ağacı yağı

Alerjik bünyeye sahip olduğum için hapşırmam pek kesilmez. Mite ve akarlara karşı çamaşır makinasına 10 ml çay ağacı yağı ile yatak çarşaflarınızda bulunanlardan, evi temizlemek için ise kullandığım suyun içerisine 20 ml çay ağacı yağı katarak, evde bulunan “mite”lardan kurtulabiliyorum. 

Cilt bakımı ve çay ağacı yağı

Yağlı ve akneli bir cilt yapım olduğu için cilt temizleme toniğime bir kaç damla damlatarak kullanıyorum. Cildimi hem ferahlatıyor hem de temizliyor. İz, akne, siyah nokta gibi problemlere de düzenli kullanıldığında geçiriyor deniyor bakalım deniyoruz.

Seboreik Dermatit (yağlı ve kepekli kafa derisi) ve Çay Ağacı Yağı 

Seboreik dermatit yani saçtaki yağlı ve kepekli kaşıntılı olması  “malassezia furfur” mantarının bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Çay ağacı yağının seboreik dermatitte iyi sonuçlar verdiği kullanıcılar tarafından dile getiriliyor ben denemedim fakat en yakın zaman da şampuanıma bir kaç damla koyarak denemeye çalışacağım.

Benim denemediğim fakat Çay Ağacı Yağının faydalı olduğu alanlar:

 

 • Çay ağacı yağı ayak mantarı için oldukça yaygın kullanılan bir yağdır. 
 •  Çay ağacı yağı ve Böcek, sinek sokmalarına karşı kullanılır.Antiseptik özelliği ile sokma nedeniyle oluşan bakterileri yok edecek ve bölgenin iyileşmesini sağlayacaktır.
 • Dudaklarda ya da genital organ kenarlarında virüse bağlı olarak çıkan herpes uçuk tedavisinde oldukça etkilidir.

Doğal ve pratik günler…

çay ağacı yağı faydaları
çay ağacı yağı faydaları


 

Çay Ağacı Yağı Faydaları” için 3 yorum

 • Nisan 6, 2016 tarihinde, saat 5:19 pm
  Permalink

  Ne kadar faydalıymış. Mantar üzerindeki etkisine şaşırdım..paylaşım için tesekkurler

  Yanıtla
 • Mayıs 4, 2016 tarihinde, saat 4:54 pm
  Permalink

  Gerçektende öyle benim orta sehpamda mumların arasında her daim bulunduruyorum. Rica ederim ben teşekkür ederim 🙂

  Yanıtla
 • Temmuz 31, 2017 tarihinde, saat 10:53 pm
  Permalink

  Bende çok şaşırdım umarım etkili olur

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir