Beton nasıl hazırlanır?

Beton nasıl hazırlanır? 

Büyük işlere kalkışmaksızın, bir yolun taş döşemelerini yapmak için  veya betondan saksı yapabilmek için betonun nasıl yapıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bugün kısaca evde kendimizin hazırlayabileceği bir beton nasıl yapılır, beton hazırlama ölçüleri ve nelere dikkat etmemiz gerekirle ilgili kısa bir yazı ile karşınızdayım. Her şeyin pratiği olduğu gibi beton hazırlamanın da en pratik yolunu buldum. 

Betonun Hazırlanışı için ölçüler

Harç Malzeme: 
Beton çeşitli maddelerin karışımından, özellikle harcın birleşmesini/ sağlayan bir maddeyle sudan yapılmaktadır. Burada karışım olarak söz ettiğimiz madde, yapılarda kullanılan çakıllı kumlardan oluşmaktadır. Harcın tutmasını sağlayan madde çimentodur. Bu  4 unsurun ölçüleri yapılacak işe göre değişir.

Temeller, yollar, betondan saksı ve döşeme taşları için beton hazırlama ölçüleri: 1 ölçü çimentoyla, 4 ölçü hazırlanmış çakıllı kumu karıştırın. Yol için ise 1 ölçü çimento, 3 ilâ 5 ölçü arasında 2 çakıllı kum ve 2 ölçü kum gerekir.


En az 5 cm. kalınlığındaki döşeme taşları için: 5 ölçü kalın kumla 1 ölçü çimentoyu karıştırın.

 

Fazla miktarda beton harcı hazırlayacağınız zaman, harcı herhangi bir kabın içinde değil, toprak üzerinde yapabilirsiniz. Bu işi asfalt veya sert bir yer üzerinde yapmayın. Çünkü beton kurumaya bırakıldığında sertleşmeye başlar ve siz de hazırladığınız bu betonu kazma ile kırmak zorunda kalırsınız. Bu da yola zarar verir. O halde beton harcınızı tahta bir zemin üzerinde hazırlamakta yarar vardır.  Alet olarak kova veya sulama kabı, el arabası, kürek ve tırmık gerekecektir.
Teknik:
Çakıllı kumu rastgele bir halde kullanmayın. Önce zemin üzerine iyice serin . Kumu da yaydıktan sonra üzerine çimentoyu boşaltın . Bu üç malzemeyi bir tırmıkla  karıştırın . Kurumaya bırakılacak olan bu karışımı zaman zaman kürekle karıştırmaya devam edin. Malzemelerin iyice karıştığına emin olunca, karışımın orta kısmını krater biçiminde açıp, biraz su dökün. Daha sonra azar azar su katarak kürekle karıştırın. . Çok fazla su   koymamaya dikkat edin. Çünkü beton fazla su gerektirmez. En sonunda karışı, kullanım sırasında az su katacak kıvamda bırakın.

 

Önemli Öğütler: 

  • Beton yapımında kullandığınız aletleri üzerindeki beton kurumadan yıkamayı unutmayınız.
  • Yeteri derecede hazırlanmış betonunuz yoksa, tüm bu işlemleri yeniden yapmak zorundasınız.
Beton saksı 
Beton saksı
Beton nasıl hazırlanır
Beton nasıl hazırlanır
 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir