Ayakkabı/çizme rengi nasıl değiştirilir?

Dolabınızda renginden ötürü kullanmadığınız deri ayakkabınız varmı? Son zamanlarda ayakkabı renk değişimi, deri renk değişimi nasıl yapılır gibi konuları araştırmaya başladım. Böylelikle evde ki deri çizmemin rengini kahverengiden siyaha boyamaya karar verdim. Sizinde dolabınızda renginden ötürü kullanmadığınız deri çizme veya ayakkabınız varsa deri rengini değiştirerek kullanabilirsiniz. Deri renk değişimi boya fiyatı nedir? Boyamak kolaymı? Boyama işlemi kalıcımı ?

Kahverengi deri çizmenin rengini değiştirerek siyaha boyadım ve yepyeni siyah bir çizmem oldu.

Bazen hepimiz yapabiliyoruz ucuz bulduğumuz yada farklı kıyafetlerle kombinlerim düşüncesiyle çok fazla kullanmayacağımız renkte giysiler ve ayakkabılar alabiliyoruz. Kahverengi çizmemi çok uygun fiyatta bulup almıştım fakat renginden ötürü kullanamadığım için dolapta bekliyordu.
Pek fazla kahverengi giyinmediğim içinde çizmeyi siyaha boyamaya karar verdim.

Deri çizme/ayakkabı boyamaya karar verdiğinizde yapmamanız gerekenler:

Yapılmaması gerekeni ise en başta kendim yaptım. Renk değiştirmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel olan deri renk değiştirici boya kullanmanız gerekmekte. Ben zaten kahverengi siyah boya iki kat boyarsam rengini değiştirebilirim düşüncesiyle çizmemi normal siyah deri parlatıcıyla boyadım ve sonuç olarak hüsrana uğradım. Renk biraz eğişti fakat ıslak mendille sildiğim gibi boya geri çıkmaya başladı. Kesinlikle normal cila boyalar en ufak bir dokunuşte geri çıkıyor. Deri rengi değiştirmek için deri renk değiştirici boya kullanmanız gerekir.

Deri renk değişimi için Lostra salonunu fiyatları

Deri renk değişimini bu şekilde yapamayacağımı anlayınca ve profesyonel bi yardım almak gerektiğini için bi Lostra salonuna (ayakkabı boyama yapan yer)gittim. Ayakkabı ve çizme rengi değişimi için fiyat istedim. Ayakkabı renk değişimi 60tl, çizme renk değişimi için 80tl olarak fiyat verdiler. Açıkçası fiyat son derece yüksek geldi. Fiyat yüksek gelince renk değişim boyasını alıp evde kendim uygulamak istediğimi söyleyince yapamayacağımı çok zor bir işlem olduğunu söyleyip boyayı satmadılar…

Ayakkabı/çizmenin renk değiştirmesinin maliyeti ve boyalar nerde satılır sorunsalı?

Bulunduğum yerde ki ucuzluk pazarlarına ve nalburlara deri renk değiştirici boya sordum fakat hiçbir yerde satışın olmadığını gördüm. Böylelikle internetten satın almaya karar verip boya markası ve yorumlar sonucunda Yunus deri renk değiştiricide karar verdim. You Tube’da bir kaç video izledikten sonra yapabileceğime karar verdim. İki gün gibi kısa bir zaman da deri renk değiştirici boya elime ulaştı. Renk değiştirici boya yanında deride iz kalmamasına adına uygulama için özel ayakkabı süngeri sipariş verdim. Firma ayrıca hediye olarak minik bir ayakkabı çekeceğide hediye olarak göndermiş 🙂 bu tarz jestleri her zaman insanı gülümsetir 🙂

ayakkabı rengi nasıl değiştirilir
çizmenin boyanmamış eski hali
ayakkabı rengi nasıl değiştirilir
çizmenin siyaha boyandıktan sonraki görüntüsü

Ayakkabı/çizmenin renk değiştirmesi için ihtiyacın olacaklar listesi

  • Pamuk
  • Eldiven (ben iki adet üst üste kullandım)
  • Deriyi boyaya hazırlayıcı solüsyon veya aseton (Orijinal dış cilayı ayakkabıdan çıkarmak için)
  • Deri renk değiştirici boya: deri renk değiştirici vernik olarakta geçiyor
  • Renksiz Ayakkabı cilası. Deriyi boyadıktan sonra bitişi için renksiz besleyici cila. (güzel ve daha parlak görünmesi için)
ayakkabı rengi nasıl değiştirilir
ayakkabı rengi nasıl değiştirilir

Ayakkabı/çizmenin rengi değiştirmeye başlamadan önce iyice havalanan bir odada yapmaya özen gösterin. İşlem sırasında ateş veya sigara yanınızda bulundurmayız.
Ayakkabı/çizme de ki bağcık, broş veya boyanmasını istemediğiniz süslemeleri çıkartın.
Deri boyamada ilk adım, bağcık, broş veya çıkarılabilen bir süs varsa onu deriden çıkarın. Boyamak istemediğiniz alanları maskeleme bandıyla kapatın. Boyanın gelmesini istemediğiniz yerleri maskeleme bandı son derece güzel korur bunun için kaliteli bir maskeleme bandı kullanmayı ihmal etmeyin.

Boya işlemine başlamadan önce ayakkabı/çizmenizin küçük bir yerinde deneme yapın.
İlk kat boyama yaptığımda deri rengi matlaştı. 12-20 iyice kurumasını bekledikten sonra ikinci katı boyadım. İkinci katı boyadıktan sonra istediğim siyahlığa ulaştı ve üçüncü katı boyamama gerek kalmadı .Boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus tek yönde boyamanız gerekir. Fırça ile boyama katman ve desen yapabileceğinden ötürü süngerle boyamanız daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlar. Süngerle her bölümüne yedirerek uygulayabilirsiniz.
Üreticinin talimatlarını okuyun. Her boya ve her işlem faklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.
Ayakkabı/çizme renk değiştirme işlemi bittikten sonra iyice kurumasını bekleyip maskeleme bantlarını sökün. Deri kurusa bile maskeleme bandı üzerinde kurumayan boya ayakkabı/çizmede lekelenmeye sebep olabilir. Ayakkabı/çizme tutacak elcik vs. süslere boya geldiysene yapmalısınız?
Bütün çizmeyi boyayacağım için maskelem bandı kullanmadım. Çizmemde ki altın rengi aksesuarlar, elcik ve fermuar da siyaha boyandı. Bir miktar pamuğa aseton dökerek boya bulaşan altın rengi aksesusarları temizlemek ipamukla temizledim.

ayakkabı rengi nasıl değiştirilir
ayakkabı rengi nasıl değiştirilir

Renksiz bir ayakkabı cilasıyla hem parlamasını hemde korumasını sağlayabilirsiniz.

Ayakkabı/çizmeyi kullanmak için 24 saat kurumasını bekleyin, ve yenilediğiniz ayakkabı/çizmenin tadını çıkarın! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir