Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama

Merhaba

 
Evdeki kişilerden biri ayakkabı aldığı zaman ayakkabı kutusunu hemen ben alıyorum. Zaten artık herkes ezberledi ‘ben bununla bişey yaparım’ cümlesini. Aslında ayakkabı kutusunu kaplamak, folyo yapıştırmak en keyif aldığım projelerden biri. Hem çok kolay hemde yarım saat gibi bi sürede bitiyor. 
Evde ki ordan burdan kalan kumaşlar, kurdeleler, incik boncuklar ve dantellerde değerlenmiş oluyor. Ayakkabı kutusunu kumaş ile kaplayacaksam genelde sıcak silikon tabancası ile silikon sıkarak yapıştırmayı tercih ediyorum. Kumaş olarak ise aslında kadife kumaş ile kaplamak hem daha güzel görünmesini sağlıyor hemde kadife esnediği için çekeleyerek düzeltebilme şansım oluyor. Kumaşı kaplarken gelişigüzel bir şekilde içe kıvırarak yapıştırıyorum. Hatalar tabiki oluyor fakat onların üzerine genelde kurdele veya dantel yapıştırıyorum. Dantel ve kurdele hem daha hoş görünmesini hemde hatayı örtüğü için bol bol kullanıyorum açıkçası. Daha önceden yeşil kadife, inci ve dantel ile ayakkabı kutusu kaplamıştım onuda incelemek isterseniz buradan (Yeşil kadife ayakkabı kutusu) ulaşabilirsiniz. 
Kısaca yine de nasıl kaplanacağından bahsetmek gerekirse kendim nasıl yaptığımı tarif edeyim. Ben planlı çalışmayı severim bunun için kullanacağım bütün malzemeleri göz önüne çıkarırım. İnciler, danteller, kumaşlar, kurdelalar, silikon ve silikon tabancası tabi bunlar sizin hayal gücünüze kalmış. Siz belki daha detaylı veya da daha sade bir kutu tercih edebilirsiniz. Fakat size tavsiyem bordür olarak mutlaka dantel yada kurdele kullanın. Hem hatalar örtülüyor hemde daha şık oluyor kutu. Bütün malzemeler hazır olduktan sonra kumaşı düz bir zemine sererek başlayabilirisiniz. Kumaşı kutunu içine doğru silikon tabancası ile silikonu sıkıp yapıştırıp elinizle hafiften üstünden geçerseniz yeterli gelecektir. (Aman diyim dikkat edin sıcak silikon elinize gelmesin yakıcılığı çok fazla.)
Ayakkabı kutularınızı yada elinize bu tarzdaki karton veya plastik kutuları da bu şekilde kumaş ile kaplayabilirsiniz. Fakat benim evimde kumaş, incik boncuk yok ben nasıl kaplarım diyorsanız sizlere o zaman folyo ile kaplamayı öneririm. Folyo ile kutu kaplamaya da buradan ulaşabilirsiniz. Pratik ve kolay yapabilmeniz için püf noktalarını sizlerle paylaştım umarım beğenirsiniz. Pratik ve güzel günler dilerim.
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama
Ayakkabı kutusunu kumaşla kaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir