Sabundan çamaşır deterjanı ve likit sabun yapıyoruzHem ucuz hem doğal hem pratik Sabundan çamaşır deterjanı ve likit sabun yapıyoruz

Bu yazıda ki tarif ile evde doğal likit lavantalı çamaşır deterjanı nasıl yapabileceğiniz konusunda size adım adım bir rehber sağlayacağım. Bu tarif sürekli kulanabileceğiniz ve pratik bir tariftir.  Bu doğal likit lavantalı çamaşır deterjanı çeşitli avantajlar sağlar ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. İsterseniz likit sıvı sabun olarak değerlendirin isterseniz de çamaşır deterjanı olarak kulanabilirsiniz. Aynı zamanda sevdiklerinize hediye etmek içinde çok ucuz ve çok özgün bir hediye. Ben içerisinde lavanta yağını tercih ettim fakat diğer esansiyel yağlar da tercih edebilirsiniz.

Neden lavanta yağı?

 • Rahatlatıcı bir bitkidir.
 • Lavanta ürünlerin temizliğinde sıklıkla kullanılır.
 • Çok güzel kokan bir aroması var.
 • Çocuklar ve bebekler için de önerilir.
 • Antiseptik, antibakteriyel ve antiviral olması nedeni ile iyileşmesi zor yaralarda, dermatit ciltlerde, kesiklerde, akne, çıban ve egzamalı ciltlerde kullanılır.

İlk olarak, kullanılacak malzemeleri listeleyeceğiz :


 • Beyaz doğal sabun. (zaman zaman zeytinyağlı sabunlar ile de yapıyorum)
 • Rendeleme aleti. (Blender kullandım fakat blenderınız çok kuvvetli değilse kullanım önermem keza sabunlar sert olduğu için blenderınıza zarar verebilir.)
 • Lavanta yağı
 • Büyükçe leğen
 • Çırpma teli
 • Ilık su
 • Huni
 • Saklama kavanozları
Sabun yapımı için talimatlar
1.Adım: Rendeleme
Sabunu büyük bir kaba rendeleyin. İnce bir rendeniz varsa bu çok daha iyi olur. Ne kadar küçük ve ince sabun taneleri elde ederseniz suda çözülmesi çok daha rahat olur. Ben blender kullandım. Fakat sabun sert olduğu için blendera zarar verebilir bunu göz önüne alarak blenderi kullanırsanız daha sağlıklı sonuç elde edersiziniz.
2.Adım: Karıştırma
Suyu orta yüksek ısıda büyük bir haznede ısıtın ve sonra ufalanmış sabunu bir seferde bir avuç ilave edin. Çırpma teli ile hafifçe karıştırarak çözünene kadar ekleyin.
3.Adım: Koku
Soğutulduktan sonra, eğer isterseniz, koku için uçucu yağ ekleyin. Uçucu yağları kullanmaya karar verirseniz, 20 damla kadar ekleyin ve iyice karıştırın. 
4. Adım: Depolama
Birisi sizin için huniyi tutarsa açıkçası daha rahat dolduruluyor. Fakat kimseyi bulamazsanız da kendinizde doldurabilirsiniz.  Dikkat edilmesi gereken konu sıvı deterjanı 3/4 dolu olana kadar kavanozlara dökün. Bu karışım soğutulduktan sonra biraz yoğunlaşabilir, bu nedenle gerekirse ilave su ilave etmek için biraz boşluk bırakın. Pratik ve mis kokulu günler dilerim.

Bu yazıyı sevdiniz mi? Facebook'ta arkadaşlarınızla paylaşın...


Sabundan çamaşır deterjanı ve likit sabun
çamaşır deterjanı yapımı,
çamaşır deterjanı yapımı
likit sabun yapımı
Sabundan çamaşır deterjanı
6 yorum:

 1. Çok bilgilendirici bir yazi olmus. Kesif etkinliginden geliyorum. Her iki blogumla takipteyim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Derya
   Beğenmene çok sevindim. Ne iyi yaptın gelmekle hoşgeldin 😊 Hemen bende ziyarete geliyorum 😊

   Sil
 2. Çok enteresan olmuş bir ara denemeliyim. Blog keşif etkinliğinden geldim hem google hem blog tan takipteyım bana da beklerim. Sevgiler kocaman ;) www.masalzehra.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esra
   Gelemene çok sevindim. Bende böylelikle senin siteni keşfetmiş oldum :) Takipteyim Görüşmek üzere ;)

   Sil
  2. Makineye koyma ölcüsü varmi ? Sabun su miktari ne kadar olmali beyazlari temiz yikiyormu

   Sil
  3. Merhaba
   Makinaya normal deterjan ölçüsü kadar koyuyorum. Sabun ve su miktarına gelince gö kararı hazırlıyorum çok sulu olursa sabun miktarını artırıyorum keza çok katılaşırsa diye belirttiğim gibi su miktarını artırarak makinaya öyle koyuyorum. Beyazlar için yeterli gelmiyor bu nedenle zaman zaman tül perde için kullanılan deterjanlardan ekleyerek yıkama yapıyorum :)

   Sil