Günübirlik Gürcistan Batum Turu

Beynimin arka fonun da ki ''Ben giderim Batum' a da Batum'un batağına...'' eşliğinde turumuzun ikinci gününe Batum' a doğru yola çıktık. Genelde sınır kapısı çok kalabalık oluyormuş. Bu nedenle sabah 6 da Rize'den yola çıkarak mola ve pasaport kontrolü derken 9 da Batu'ma girmiş olduk. Tur rehberinin harika anlatımı ile Batum şehir merkezini ve Batum botanik bahçesini gezdik. Botanik bahçesini kısaltarak 1 saat kadar gezmemize rağmen inanılmaz yorulduk. Batum'un en meşhur alanı bence botanik parkı.Eski Sovyetler S.C. Birliği’nin en büyük botanik bahçesi olan park 112 hektarlık alana yapılmış. Batum Botanik Bahçesi’nin kuruluşuna 1880’lerde başlanmış. Parkın koleksiyonunda 5000’den fazla bitki türü bulunmakta ve bunların 2000'i ağaç ve çalılarmış. Ayrıca parkta 1200 gül türü bulunmaktadır. Park'ta en çok dikkatimi çeken pasiflora ağacı oldu. Ağaca sarıldığınızda yada yapraklarını yediğinizde işe yaramıyormuş. :)


Batum Botanik Bahçesi
Batum Botanik Bahçesi
Öğlen yemeğini Riviera restoranda turla birlikte yedik. Konumu denize sıfır. Fix menü yapılmış. Açık büfeden istediklerinizi alırken hingali ve haçepuri yeme şansımızda oldu. İçecek ise Batum' a özel armut suyu ikram edildi. Kişi başı 25 Lari ödendi. Restaurant'ı Türk işletmesine sahip olduğuna sevinirsen canımızı sıkan bir problemi de göz ardı etmek istemediğimi belirteyim. Tur servisi restaurantta götürüyor ve katılmak isteyen ücreti ödeyerek yemeğe dahil oluyor. Fakat yemeğe dahil olmak istemeyen kişiler yukarıda oturmak zorunda bırakılmış olması üzücü . Ayrı yeten para istenerekten olan aktivitelerde ek ücretsiz bir seçenek sunulması kanaatindeyim. Yemek istememiş olan bir kaç tur yolcusu ücretini ödeyerek çay istemiş fakat olumsuz yorum almışlar. Sadece bununla da kalmıyor açık büfeye dahil olmayan haçepuri ve hingali den tek bir adet veriliyor ve isteseniz de ikinci bir porsiyonu servis etmiyorlar. Yani deme şu ki  Batum ' a kadar git Gürcistan yemeğini Türk bir işletmede ye ve misafir perverlik sıfır. Biz bunu hak ettik. Ama şu var ki bir daha adım atmam gitmek isteyene ise kesinlikle önermiyorum.

Batum Restoran
Meşhur Haçapuri
Meşhur Hingali (Gürcü Mantısı)


Gürcistan para birimi Lari.
Her şeyi bir nevi kopyalamışlar Newyorkta ki Central Park'tan tutun İzmir'deki saat kulesine kadar her şeyin kopyasını görebilirsiniz. Eski bir tarihe sahip değil Sovyetler'in dağılmasından sonra 
kurulmuş yapay bir şehir diyebiliriz.
Batum turu
Batum turu

Şehrin merkezinde ise yapay bir göl olan Nuri Geli. Yapay gölün ismi ise eskiden Gel Bash imiş. Hikayeye göre ise günün birinde bu gölde Nuri adında bir çoçuk boğulmuş ve annesi o günden sonra hergün oraya gidip Nuri gell diye ağıt yakınca gölün adı Nuri Geli olarak değişmiş. Buarada eşi yada çocuğu vefat etmiş kadınların sadece siyah giydiğinden anlayabilirsiniz.
nuri geli gölü


Çok sayıda lüks yeni otel ve casino var.
.
Şarapları ve armut suyu meşhur.
Armut suyu Gürcistan
Adalet sarayı ters çevrilmiş süt şişesi şeklinde belirteyim süt saflığı temsil ediyor ve adalette süt gibi içimize aksın düşüncesiyle bu bina yapılmış.
Mc donald's binası ise 2009 yılında en iyi tasarıma sahip Mc Donald's şubesi ödülünü almış.

Deniz güzel görünüyordu fakat deniz anası dolu olduğunu duyduk.
Kesinlikle geniş zamanda gelinmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Biz sadece günübirlik kısa bir zaman geçirdik. Ama sevdim Batum'u...
Günübirlik Batum turu

0 yorum:

Yorum Gönder